W Polsce łatwo jest kupić cygara, chociaż niekoniecznie te dobre. Sprzedaje się je w kioskach, trafikach, restauracjach, supermarketach i internecie. Niestety, w każdym z tych źródeł możemy trafić na produkty cygaro-podobne, zepsute, niesmaczne, a nawet podróbki. Postaram się wam podpowiedzieć, po czym poznać dobrego sprzedawcę i jak uniknąć zakupu trefnego towaru.
Trafiki stacjonarne i supermarkety są często miejscem, do którego przyszli aficionados kierują swoje pierwsze kroki. Jak rozpoznać, że dobrze trafiliśmy? Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę, jak cygara są przechowywane. Poza cygarami w tubach, towar powinien się znajdować w humidorze. W małych trafikach jest to zazwyczaj humidor skrzynkowy – solidne pudło wyłożone cedrem, z higrometrem i nawilżaczem w środku. W większych sklepach i supermarketach częściej spotykane są szafy cygarowe lub specjalne pomieszczenia trzymające odpowiednie warunki, zwane humidorami walk-in. Niezależnie od metody przechowywania, należy przede wszystkim skontrolować wilgotność, w której leżakują cygara. Powinna utrzymywać się w granicach 65-75%. Niestety, nie raz widziałem cygara, które schły i marniały na wystawie sklepowej, czy w witrynie kiosku. Zdarzyło mi się również odwiedzić sklep jednej z większych sieci handlowych, gdzie w szafie cygarowej higrometr wskazywał przerażające 49% wilgotności. Nazwy sieci nie wymieniam tylko z litości.
Jeżeli wilgotność jest prawidłowa, jest duża szansa, że dobrze trafiliśmy. Dokonując zakupu, zwróćmy uwagę, czy wybrane cygaro nie jest popękane. Jeżeli tak, poprośmy o inny egzemplarz. Może się zdarzyć, że cygara w szafie lub walk-inie są pokryte białym nalotem, lub kurzem. Poprośmy wtedy o cygaro z dołu pudełka. Ewakuować się w trybie natychmiastowym należy, jeżeli zauważycie na cygarach pleśń. Może się zdarzyć, że na cygarach będą dziurki wyglądające na nakłucia po dużej igle. Oznacza to, że ten tytoń posiada gości w postaci robaków i nie wolno kupować czegokolwiek, co stało w bezpośrednim sąsiedztwie.

Kluby i restauracje czasami serwują cygara. W Polsce rzadko kiedy są to cygara niekubańskie. Decydując się na zakup musimy być przygotowani na to, że cena będzie nawet dwa razy wyższa niż w sklepie. Przed decyzją polecam zapytać o to, czy cygara są przechowywane w tubach, czy humidorze. Jeżeli mamy do czynienia z drugą ewentualnością, zapytajmy o aktualną wilgotność. Powinniśmy usłyszeć prawidłową odpowiedź, tzn. pomiędzy 65% a 75%. Wybierając, co chcemy zapalić, koniecznie zdecydujmy się na znaną nam markę. Zdarzyło mi się, że kiedy siedziałem w modnej restauracji, obsługa zaproponowała mi do zapalenia cygaro produkowane w Polsce. Nie dosyć, że miało błąd ortograficzny w nazwie, to wyglądało jakby ktoś je zagrzebał na miesiąc w ziemi. Cena natomiast była na poziomie najdroższych cygar kubańskich. Na szczęście palenie mnie ominęło.
Warto dodać, że większość lokali serwujących cygara nie ma nic przeciwko, jeżeli klient przynosi własne cygaro.

Kupowanie w internecie, to moja ulubiona metoda zaopatrywania się w cygara. Nie dosyć, że są czasem nawet o 50% tańsze, to wybór jest dużo szerszy. Poza tym, cygara bezproblemowo przyjeżdżają prosto do domu. Oczywiście, istotne jest to, żeby wybrać pewnego sprzedawcę. Polecam wszystkie renomowane sklepy internetowe, ze szczególnym uwzględnieniem firm. Warto polegać na renomie i doświadczeniach innych kupujących. Sam zaopatrywałem się we wszystkich tych sklepach. Cygara są tam przechowywane we właściwej wilgotności i temperaturze. Co również ważne, dostajemy produkt pierwszego sortu, gdyż przy dużej ilości sprzedawanego tytoniu, sklepy te mają najlepszy towar od producentów i dystrybutorów.
Oprócz sklepów funkcjonują też aukcje na popularnych serwisach aukcyjnych, jak np. Allegro. Niestety, cygara tam wystawiane, często okazują się podróbkami. Dotyczy to szczególnie cygar kubańskich. Są to zarówno celowe oszustwa, jak i nieświadome odsprzedawanie dobrze wykonanych podróbek z Kuby, czy Dominikany (nierzadko są wykonane z liści bananowca, a nie tytoniu!) – Link do wiwisekcji podrobionej Cohiby. Takie zakupy przypominają rosyjską ruletkę. Trafiłem raz na aukcję, gdzie do zakupu cygar za min. 180zł dorzucano wibrator gratis.

Na koniec kilka najważniejszych rad do zapamiętania. Stosując się do nich nie powinniście uniknąć wpadek przy cygarowych zakupach:
– Nie kupuj cygar uszkodzonych, z dziurkami, pokrytych nalotem lub kurzem i z objawami pleśni,
– Sprawdzaj wilgotność, w której trzymane są cygara,
– Staraj się kupować w zaufanej trafice, lub w renomowanym sklepie internetowym,
– Unikaj serwisów aukcyjnych.